Yandex 5,2 Milyar Dolarlık Anlaşmayla Yatırımcılara Satılacak

Arama, reklam ve araç çağırma gibi çeşitli çevrimiçi hizmetler sunan Yandex, bir grup Rus yatırımcıya satılacak. Yandex’in ana şirketi Yandex NV, 5,21 milyar dolarlık bir anlaşmayı kabul etti. Rus petrol devi Lukoil’e bağlı yatırımcıların liderliğindeki bir konsorsiyum, Yandex’in Rusya’daki operasyonlarının çoğunu satın alacak. Buna şirketin gelirlerinin %95’inden fazlasını oluşturan hizmetler de dahil.

Bu satış, Rusya’nın 2022 başında Ukrayna’yı işgal etmesinden bu yana en büyük kurumsal çıkış olması nedeniyle önem taşıyor. Yandex, artan gerilim nedeniyle Batılı yatırımcılardan ve ortaklarından uzaklaşmaya çalışıyor. Ayrıca Rusya hükümeti, önemli bir ulusal varlık olarak görülmesi nedeniyle Yandex’in tamamen yurt içi kontrol altına alınması için baskı yapıyor. Anlaşma nakit ve hisse senedi kombinasyonuyla sağlandı ve bu da toplam piyasa değerinin Moskova Borsası’na göre yaklaşık 10,2 milyar dolar olduğunu gösteriyor.

Satış fiyatı şirketin değerlemesinden düşük olsa da Rusya hükümetinin yabancı varlık satışları için zorunlu kıldığı indirimleri yansıtıyor. Yandex NV’nin yönetim kurulu başkanı John Boynton, teklifin hissedarlara sattıkları işlerden bir miktar değer geri kazanmalarına olanak tanıyarak fayda sağlayacağını belirtti.

Aynı zamanda, şirketin elinde tutacağı uluslararası işletmeler için yeni büyüme fırsatlarının önünü açacak ve elden çıkarılan işletmelerin yeni mülkiyet altında faaliyet göstermesine olanak tanıyacak. Ukrayna’nın işgalinin ardından Microsoft ve Apple gibi birçok şirket Rusya’da yeni ürün satışını durdurma kararı aldı. Ancak Rusya, “gri” tipi olarak adlandırdığı ürünlerin ithalatına izin vererek Batı yaptırımlarını aşmanın bir yolunu buldu. Kısacası bu durum Rusların telif hakkı sahiplerinin iznine ihtiyaç duymadan mal ithal edebileceği anlamına geliyordu.

Anlaşmanın amacı Yandex’in Batı pazarlarından çıkışını kolaylaştırırken ana işletmelerinin Rusya’da kalmasını sağlamak. Rus arama motorunun Rusya’daki yeni mülkiyet yapısı altında bağımsızlığını koruyup koruyamayacağı da belirsiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir