Sultan Özcan ve Cahit Kırkazak, HDP Eş Genel Başkanlığı’na seçildi

ANKARA – Yaklaşık 12 yıldır siyaset sahnesinde olan Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) 4’üncü olağanüstü Kongresi Ankara’da, Dünya Ticaret Merkezi’nde başladı.

Anayasa Mahkemesi’nde devam eden kapatma davasının yarattığı risk nedeniyle siyasi çalışmalarına Yeşil Sol Parti çatısı altında sürdürecek olan HDP, bu kongreyle çalışmalarını askıya alacak.

Kongrede yapılacak seçimle HDP MYK üyesi Sultan Özcan ve Yeşil Sol MYK üyesi Cahit Kırkazak, partinin eş genel başkanları olarak göreve gelecek. Kongrede ayrıca partinin tüzüğünde, parti meclisi üye sayısının azaltılması gibi bazı değişiklikler yapılacak.

‘KONGREYİ BARIŞ ANNELERİNE ATFEDİYORUZ’

‘Umudu Büyütüyoruz’ sloganıyla düzenlenen kongrenin başlangıcında HDP’nin mevcut eş genel başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar değerlendirmelerde bulundu.

Sözlerine, kongreyi barış annelerine atfettiğini belirterek başlayan Buldan, “Bu topraklara barış gelene kadar, annelerimizin gözyaşı dinene kadar, kayıp annelerinin çocuklarına kavuşana kadar bu mücadele mutlaka devam edecek. Bu topraklarda barış annelerimizin eliyle gerçekleşecek” dedi.

‘BU FİDANA GÖZ DİKENLER BİLSİNLER BU MÜCADELEYİ BİTİREMEYECEKLER’

HDP’yi bir fidana benzeterek konuşmasına devam eden Buldan, “HDP toprağa düşen cemre gibi bir sevgi fidanıdır, Bu fidanı yıkmak isteyenler, bu fidana göz dikenler, bu toprağın içinden fışkıran bu cemreyi yok etmeye çalışanlar iyi bilsinler ki operasyonlarla, kayyım darbeleriyle, kumpas davalarıyla, kapatma davalarıyla bu mücadeleyi bitiremeyeceklerini bilsinler” dedi. HDP’nin barışı talep her insanın yüreğinde olduğunu ifade eden Buldan, “Bizleri bitirmeye çalışanlara bizleri yok etmeye çalışanlara dimdik ayakta olduğumuzu göstermenin anıdır bu an” ifadelerini kullandı.

‘TECRİDİ MÜCADELEMİZLE YIKACAĞIMIZIN SÖZÜNÜ VERİYORUZ’

Kürt sorununun barışçıl yollarla çözümü için mücadeleye devam edeceklerini vurgulayan Buldan, “Onurlu barış mücadelemizden asla vazgeçmeyeceğiz. Kürt sorunun demokratik yollarla çözümü, müzakere ve diyalog yollarıyla çözülmesi için mücadelemize daha sıkı sarılıp bu mücadeleyi büyüteceğiz” dedi. İmralı Cezaevi’nde bulunan PKK lideri Abdullah Öcalan’ın koşullarına da değinen Buldan, “Mutlak tecrit karşısında mücadeleyi daha kararlı yürüteceğimizin sözünü veriyorum. İmralı’da Sayın Öcalan’a mutlak tecrit uygulayan devlet aklı bilsin ki çözümün ve barışın yolunu asla tıkayamazsınız. Biz tecridi mücadelemizle yıkacağımızın sözünü bir kez daha vermek istiyoruz” diye konuştu.

‘ÖCALAN’A UYGULANAN TECRİT BARIŞA UYGULANAN TECRİTTİR’

Buldan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Burada en büyük kanalın barışta ısrar eden halkımız olduğunu biliyoruz. Barışta ısrar eden bir halka karşı tecrit uygulanmasını kabul etmiyoruz. Çünkü Sayın Öcalan’a uygulanan tecrit aynı zamanda barışa, demokrasiye, ülkenin geleceğine uygulanan bir izolasyondur, tecrittir.”

Sivil, demokratik, çoğulcu bir anayasanın ülkede yer bulması için mücadele edeceklerini kaydeden Buldan, yoksullukla mücadelede de öncü olacaklarını, emekçilerle birlikte yürüyeceklerini belirtti.

‘NEWROZ DURUŞUYLA, İRADESİYLE BİRLİK OLALIM’

Kürt halkına birlik çağrısı da yapan Buldan, “Kürt halkını ve onların her temsilcisini tanımayanlara karşı birlik ve beraberlik içinde olmaya davet ediyorum. Demokratik birliğin kaçınılmaz olduğunu önemle belirtmek istiyorum. Newroz duruşuyla, iradesiyle birlik olalım. Bu ülkede Kürt halkını yok sayanlara karşı, Kürt halkını bitirmeye çalışanlara karşı, dilimizi, kültürümüzü inkar edenlere karşı Kürt halkının birliğini zaman yaymadan kuralım. Buna öncülük edelim” dedi.

‘BU YOLDA YÜRÜMEYE AND İÇTİM’

HDP fikriyatının bir emektarı olmaktan her zaman büyük bir onur duyduğunu belirten Buldan, “Bu dava son nefesini verirken dahi ‘borçlu gidiyorum’ diyenlerin davasıdır. İşte ben de son nefesimi verene kadar bu mücadelenin bir ferdi olarak, sizlerle birlikte mücadele etmeye, bu yolda yürümeye ant içtim. Bizler her zaman şunun farkındaydık; ne yaparsak yapalım az kalır, eksik kalır” ifadelerini kaydetti.

‘SON SEÇİMDE ALDIĞIMIZ OY KABUL EDİLEBİLİR DEĞİL’

5 yıla yakındır eş genel başkanlık görevini sürdürdüğünü hatırlatan Buldan, “Son seçimde aldığımız oy hiç birimizin kabul edeceği bir oy değildir. Yeterli değildir, eksiktir, azdır. Eleştirilerinizi gözden geçirme adına, buluşmalarımızı, toplantılarımıza, halk ile bir araya gelmeyi, yapılarımızla, il ve ilçe yöneticilerimizle, kadın ve gençlik meclislerimizle, parti meclisimizle, halkımızla yaptığımız buluşmaların sonucunda bugün 4. Olağanüstü kongremizi gerçekleştiriyoruz” dedi.

‘BU ONURLU MÜCADELE KESİNLİKLE KAZANACAKTIR’

HDP için değişim ve dönüşüm zamanı olduğunu vurgulayan Buldan, sözlerini şöyle sonlandırdı: “Bana yoldaşlık eden, bütün süreç içinde yanımda olan, bana arkadaş olan, bana can olan, yol gösteren başta cezaevindeki arkadaşlarımız olmak üzere, kadın arkadaşlarıma, barış annelerine, halkıma bütün arkadaşlarıma sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Bu onurlu mücadele kesinlikle kazanacaktır.”

SANCAR: EN GÜÇLÜ MÜCADELE VE UMUT MERKEZİ HDP’DİR

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar da HDP’nin önemine vurgu yaparak başladığı konuşmasında “HDP kökleri derinlerde olan bir fikriyat ve harekettir. Bedellerle azimle inançla yürünen yol şimdi yeni bir aşamaya gelmiştir. Bu yeni aşama önemli sorumlulukları ve görevleri de hepimizin önüne koyuyor. Türkiye’de de giderek kurumsallaşan ve bunun için çaba harcamaya devam edeceğini her fırsatta ortaya koyan otoriter, baskıcı, sömürücü, inkarcı rejime karşı en güçlü mücadele ve umut merkezi HDP’dir” ifadelerini kullandı.

‘HEDEFLERİMİZ VARDI, HEDEFLERİMİZE ULAŞAMADIK’

HDP’nin son seçimlerde aldığı oy oranına da değinen Sancar, “Son seçimlerde aldığımız sonuçların bizleri başarılı göstermeyeceğinin farkındayız. Hedeflerimiz vardı, hedeflerimize ulaşamadık. Hedeflerimize ulaşamamış olmanın muhasebesini yapmak bir tarihsel, ahlaki ve vicdani siyasi mecburiyetti. Seçimlerin hemen ertesinde halklarımıza verdiğimiz sözü yerine getirmek için elimizden gelen çabayı harcadık’ diye konuştu.

‘DAHA GÜÇLÜ BİR MÜCADELE HATTI OLUŞTURMAYA MECBURUZ’

Yenilenmeye ve daha güçlü bir mücadele hattı oluşturmaya mecbur olduklarını ifade eden Sancar, “Bu ülkeye demokrasiyi, adil barışı, demokrasiyi, özgürlüğü, eşitliği getirecek başka bir güç, adres, dinamik ve birikim yoktur. O nedenle sorumluluğumuz büyük, görevimiz ağırdır” ifadelerini kaydetti.

Sancar, “Eksiklerimiz, yanlışlarımız, yetersizliklerimiz oldu. Bunları göz ardı edecek değiliz ama bütün bunları bir arada değerlendirerek doğru yolu ve mücadele hattını oluşturabileceğimizi biliyoruz” dedi.

‘BU KONGRE FİNAL DEĞİL’

Kongrenin, başlattıkları sürecin finali olmadığını belirten Sancar, “Bu kongre, başlattığımız muhasebe sürecinin duraklarından biridir. Bundan sonra birikimimizi, mücadele tecrübemizi ve güçlerimizi Yeşil Sol Parti’ye yığacağız. Ama HDP ruh olarak da kurum olarak da buradadır. HDP’nin ruhu başka yerlerde yeniden doğmayı başaracak şekilde güçlüdür, köklüdür” diye konuştu.

‘ÇEŞİTLİ ÇEVRELERİN SAHNEYE SOKMAYA ÇALIŞTIĞI PLANLAR GERÇEKTİR’

HDP’ye yönelik eleştirilerin önemine vurgu yapan Sancar, sözlerini şöyle sürdürdü: “HDP’ye yönelik eleştirilerin, bu süreçle ilgili çeşitli değerlendirmelerin önemi var. Bunların hepsini dikkate alıyoruz ancak unutmayalım ki samimi, geliştiren, mücadeleye katkı sunmak isteyen eleştiriler değerli ve bize yol gösterir. Ama bu fikriyata yönelik çeşitli çevrelerin sahneye sokmaya çalıştığı planlar da gerçektir. Bunlara karşı uyanık olmak bizim yolumuza devam etmemizin şartıdır.”

‘BİZLER BİRER NEFER OLARAK BU MÜCADELEYE DEVAM EDECEĞİZ’

30 yıllık akademik hayatından sonra aktif siyasete başladığını hatırlatan Sancar, siyasete başladığı andan itibaren büyük bir paradoksla karşı karşıya kaldıklarını söyledi ve şunları söyledi:

“Seçildikten sonra çözümsüzlüğün dibe vurduğu, çözümsüzlük politikalarının en ağır noktaya taşındığı, savaş konseptinin, çöktürme planlarının, tecridin en koyu şekilde uygulandığı bir döneme girdik. Tam da böyle bir dönemde 2020 kongresinde eş genel başkanlık için gelen teklifi de aynı sorumlulukla kabul ettim. Ben bu görevi, ahlaki, siyasi sorumluluğunun bir gereği kabul ettim, sizlerle birlikte elimden geleni yapmaya çalıştım. Bu onurlu bir görevdir. Sizlerle, halkımızın birikimi ve mücadelesiyle buluşmak 30 yılda öğrenemediklerimi öğrenmemi sağladı, çok şey öğrendim. Bundan sonra artık görev başka arkadaşlarımızda. Bizler birer nefer olarak, bu mücadeleye aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğimize söz veriyoruz”.

‘YILGINLIK TESLİMİYETE GÖTÜRÜR, TESLİMİYET YOK MÜCADELE VAR’

Sancar sözlerini şöyle sonlandırdı: “Halkımız en küçük bir karamsarlığa kapılmasın. Bu iktidar bu seçimleri bahane eder umutsuzluk, karamsarlık, yılgınlık yaratmaya çalışıyor, yılgınlık teslimiyete götürür. Teslimiyet yok sonuna kadar mücadele var. Başarıya kadar mücadele var. Zindanlardaki yoldaşlarımız için, bedel ödeyen bütün insanlarımız için, sürgündeki arkadaşlarımız için, bu ülkede yaşayacak bütün insanlarımız için mücadeleyi yürütüyoruz” dedi.

SULTAN ÖZCAN: HDP FİKRİ KENDİNE YENİ YOLLAR AÇMA KUDRETİNDEDİR

Kongrede, seçimlere geçilmeden önce söz alan HDP’nin yeni Eş Genel Başkan adayı Sultan Özcan, kurulduğu dönemden itibaren 11 yıldır kesintisiz olarak HDP’nin çeşitli kurullarında görev aldığını ifade etti ve “Mutfağından tüm yürüyüş biçimlerine deryada bir damla olmaya özen gösterip Türkiye tr halklarına layık olmaya gayret gösterdim” dedi.

Özcan, sözlerini şöyle sürdürdü: “HDP’nin eş genel başkanı olma görevi teklif edildiğinde bunu bir onur nişanesi olarak taşımaya, varoluşunu, felsefesini korumaya yaşatmaya devam etmeye, büyük insanlık yürüyüşünün bir parçası olmaya sizlerin huzurunda söz veriyorum. Onurla, aşkla bağlı olduğum bu yürüyüşte bizim payımıza düşen her ne varsa umuda yolculuğumuzun bu evresinde sizlere layık olmaya gayret edeceğiz. ‘HDP bir fikriyattır kapatılamaz’ dedik. ‘HDP bir bina değil, bir kapı değil’ dedik HDP’yi kuşatanlara.

Çünkü HDP bir fikirdir ve bu fikir toplumsal yaşamın can suyu olarak engelleri aşarak kendine yeni yollar açma kudretindedir. Bu kudretini Mezopotamya’nın Anadolu’nun ve Trakya’nın bütün devrimci demokratik değerlerinden ve mücadele birikiminden alır. HDP’nin yeni yolunda Yeşil Sol Parti ile mücadelesini sürdüreceğini bütün barikatları aşacağını buradan paylaşıyoruz.”

KIRKAZAK: BİZDEN KORKMAYA DEVAM EDİN

HDP’nin diğer eş genel başkan adayı Cahit Kırkazak da konuşmasında şu ifadeleri kullandı: “HDP’de mücadeleye başlarken birbirimize, Kürdistan halkına, Türkiye halklarına ve tarihe söz verdik. Bu sözümüz barış yolunda can veren barış annelerinin taleplerini hayata geçirmekti ve sözümüz hala geçerli. Bu mücadeleyi mutlaka başarıya götüreceğiz. Halkımıza da çağrımızdır, bize omuz verin, el verin. Hep birlikte yeni yaşamı, özgür yaşamı kuralım. Bizim özgür ve yeni yaşam çizgimize saldıranlar şunu bilsin ki bunu başaramayacaksınız. Bizden korkmaya devam edin.”

EŞ GENEL BAŞKANLAR ÖZCAN VE KIRKAZAK

Sultan Özcan ve Cahit Kırkazak HDP Eş Genel Başkanlığı’na seçildi. Kongrede seçilen Parti Meclisi ve diğer organların listesi de şöyle:

Pm Asıl Üyeleri: Adem Demirağaç, Ahmet Yaşaroğlu, Aydın Çetinkaya, Ayfer Demirel, Ayşe Yılmaz, Besra Aslan, Cevdet Bakın, Fatma Yılmaz, Gülistan Ataş, Gülsüm Ağaoğlu, Gültekin Koçdemir, Gülten Akdağ, Gülüstan Önver, Hatice Akdağ, Hüsnü Kuran, İsmet Kaya, Kahraman Oğuz, Kamile Koç, Kayhan Yüksel, Kıymet Temel, Kıznaz Türkeli, Mahmut Çavlı, Mahmut Emin Avcı, Mehmet Yalçın, Mehmet Zarif Kesiciler, Mustafa Erbek, Müge Yamanyılmaz Koşar, Nurettin Sönmez, Peruze Demir, Resul Sadak, Sait Bıçakcı, Salih Mevali, Sevgül Yalçın, Songül Köse, Şengül Acı, Türkan Konukcu, Ubeydullah Özmen, Ufuk Özel, Zehra Vezan Karabulut.

Pm Yedek Üyeleri: Nilüfer Yeşiltepe, Aydın Kaya, Cahit Doğan, Melek Yerkan, Zekiye Özkan, Şenel Öztürk, İmam Özçelik, Çetin Çiftçi, Hazime Deniz, Mehmet Ağa Benli, Güher Urkun, İsmail Ağan, Selami Özyaşar, Sait Kılıç, Zabit Vurdu.

Disiplin Kurulu Üyeleri: Adalet Aydın Sözkesen, Ayhan Akgül, Berfin Kaya, Bilal Algünerhan, Celal Soğuk, Şevkiye Müge Caner, Yüksel Yıldırım.

Disiplin Kurul Yedek Üyeleri: Cemal Camekan, Şevket Acar.

Uzlaşma Kurulu Asıl Üyeleri: Ayşe Etiz, Emine Ecer, Numan Hasanoğlu.

Uzlaşma Kurulu Yedek Üyeleri: Bayram Çağlar, Ozan Eye.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir