SBK davasında ABD’den istenen adli yardım yerine getirilmedi

SBK Holding’in sahibi Sezgin Baran Korkmaz’ın da arasında olduğu 10 sanığın yargılandığı Amerika’dan haksız kazançla elde edilen “malvarlığı değerini aklama” suçundan açılan davada, Korkmaz ve iki sanık yönünden uluslararası yardım talebine ABD adli makamlarından verilen yanıt mahkemeye ulaştı. ABD’den verilen cevapta, bu taleplerin yerine getirilmesinin ABD’de devam eden yargılama üzerinde olumsuz bir etkiye neden teşkil edeceği vurgulanarak ertelendiği kaydedildi.

DHA’nın haberine göre İstanbul 10. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen 8’inci celseye, sanıklar katılmazken, avukatları hazır bulundu.

YARDIM HATIRLATILDI

Hakim, Jacop Ortell Kingston, Leon Termendzhyan ve Sezgin Baran Korkmaz hakkında yazılan yurt dışı istinabe (yardımlaşma) evraklarına ABD’de yargılama yapıldığından herhangi bir işlem yapılamadığına dair cevap verildiğini belirtti. Türk adli makamlarınca sanıklar Jacob Kingston, Isaiah Kingston, Rachel Kingston, Sally Kingston ve Lev Dermen’e (Leon Termendzhyan) karşı soruşturması yapılmış tüm suçlarla ilgili bilgi sağlanması, beyanda bulunup bulunmadıkları, varlıkları ile banka hesaplarına ABD makamlarınca kısıtlama getirilip getirilmediği, suç gelirlerinin kasıtlı transferleri varsa kanıtın sağlanması, ayrıca Sezgin Baran Korkmaz’a yasaya aykırı menfaat transferi ya da devrini belirten şirket kayıtları ve hesap hareketleri gibi kayıtların onaylı nüshalarının sağlanması, Korkmaz’ın ve Jacob Kingston’un sorgulanması için yardım istendiği hatırlatıldı.

‘OLUMSUZ BİR ETKİYE NEDEN TEŞKİL EDECEK’

Amerika Birleşik Devletler Adalet Bakanlığı’nca gönderilen yazıda, 8-13 Şubat ve 12 Mayıs 2023 tarihlerinde ABD yetkili makamı olan Uluslararası İlişkiler Bürosu’na yasal yardım için taleplerin alındığı kaydedildi. Yazıda, “Bu taleplerin devam etmekte olan ABD cezai takibatlarıyla ilgili olduğu hususunun dikkate alınmasını rica ederiz. Bu nedenle bu zaman zarfında anlaşmanın 26/b. ve 39 nolu maddelerine dayanarak affınıza sığınarak bu taleplerin yerine getirilmesini/icra edilmesini sonraya bırakmakta veya ertelemekteyiz. Zira böyle bir yerine getirilme/icra edilme durumu, halihazırda devam etmekte olan Amerika Birleşik Devletleri cezai takibatları üzerinde olumsuz bir etkiye neden teşkil edecektir. Türk makamlarını talep edilen yardım ile ilgili ihtiyacı hususunda duyarlı olduğumuzu belirtmek isteriz ve Adalet Bakanlığı, yerine getirilmesi mümkün olan en kısa zaman dilimi içinde söz konusu taleplerin icra edilmesi için elinden gelen her türden çabayı harcamaya hazır durumdadır. İlgili her türden gelişmeler hususunda sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz, ancak Türk makamlarının herhangi bir zaman dilimi içinde talep edilen yardıma daha fazla gereksinim duymaması durumunda bizleri bilgilendirmenizi rica ederiz. Türkiye’nin ceza yargılaması hususlarında ABD’ye yıllar boyunca sağlamış olduğu yardımdan dolayı büyük memnunluk duymaktayız ve her zaman için bu işbirliği ilişkisinin devam etmesinin beklentisi içinde bulunmaktayız” ifadeleri kullanıldı.

Sanık Sezgin Baran Korkmaz’ın avukatı Murat Volkan Dülger, “Amerika’dan yanıt gelmiş, yargılamayı yapacağız diyerek bilgi vermiyorlar. Orası ya beraat, ya mahkumiyet verecek. Beraat verilirse bizim açımızdan sorun yok. Mahkumiyet alırsa aynı suçtan hem orada hem burada ceza olmaz. Mahkemenizdeki dosya ABD’de yer alan dosyanın replikasıdır. Siz aslında Amerika’nın vereceği karar için tedbir veriyorsunuz. Giden, kaçan bir para yok. Müvekkilimin şirketleri, yaşayan, canlı şirketlerdir. Üzerlerindeki tedbirler kaldırılsın. ABD’deki yargılamanın sonucunun beklenmesini talep ederiz” dedi.

‘YURT DIŞI YASAĞI KALKARSA TÜRKİYE’YE DÖNECEKTİR’

Korkmaz’ın avukatlarından Ahmet Susoy, “Müvekkil ABD’de tutuklu yargılanmaktayken yurt dışı yasağı verilerek tahliye edildi. 28 Nisan’da duruşması vardır. Yurt dışı yasağı kalkarsa Türkiye’ye dönecektir. Tutuklamaya yönelik yakalama emrinin kaldırılmasını talep ederiz. Şirketler ve şahsi mal varlıkları üzerindeki tedbirlerin kaldırılmasını talep ederiz” dedi.

Malen sorumlu Heksagon Mühendislik ve Tasarım AŞ avukatı Murat Hızal, şirket üzerinde tedbir olduğunu belirterek “Bu şirket yurt dışına iş yapan bir şirkettir. Tedbirler devam ederken şirket iş yapamamaktadır. Teminat mektubu kullanamamaktadırler. Bu nedenle şirket faaliyetlerinde sıkıntı yaşanmaktadır. Tedbirin kaldırılmasını talep ederiz” dedi. Diğer taraf avukatları ise şirketler ve sanıklar üzerindeki tedbir kararları ile adli kontrol tedbirlerinin kaldırılmasını talep ettiler.

Mahkeme, ABD’de bulunan Jacop Ortell Kıngston, Leon Termendzhyan ve Sezgin Baran Korkmaz’ın savunmalarının tespiti istenmişse de ABD’de yürütülen yargılama nedeniyle bu taleplerin yerine getirilemediği ilişkin cevabi yazıda dikkate alınarak bu aşamada savunmaların alınmasına yönelik herhangi işlem yapılmamasına karar verildi. Bu sanıklar hakkındaki yargılamanın sonuçlanıp sonuçlanmadığı hususunda bilgi verilmesi için Adalet Bakanlığı Dış İlişkiker ve Avrupa Birliği Genel Müdürlüğüne yazı yazılmasına hükmeden mahkeme, haklarındaki yakalama kararlarının da devamına karar verdi. Duruşma 3 Ekim tarihine bırakıldı.

Ne olmuştu?

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör Suçları Bürosu tarafından hazırlanan iddianamede, hakkında yakalama kararı bulunan sanıklar Sezgin Baran Korkmaz, Alptekin Yılmaz, Olessia Zoubkova ile tutuksuz sanıklar Kamil Feridun Özkaraman, Ayşe Nil Yılmaz, Bereket Öner ve Ziyaattin Bartik’in “suçun konusunu oluşturan mal varlığı değerini, bu özelliğini bilerek satın almak, kabul etmek, bulundurmak veya kullanmak” suçundan 3 yıldan 7 yıl 6’şar aya kadar hapisle cezalandırılması isteniyor.

ABD uyruklu yakalamalı sanıklar Jacob Ortell Kingston ve Levon Termendzhyan’ın (Lev Aslan Dermen), “bir suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini, yurt dışına çıkarmak veya bunların gayrimeşru kaynağını gizlemek veya meşru bir yolla elde edildiği konusunda kanaat uyandırmak maksadıyla çeşitli işlemlere tabi tutmak” suçundan 4 yıl 6 aydan 10 yıl 6’şar aya kadar hapis cezasına çarptırılması istenen iddianamede, tutuksuz sanık Doğa Doğan’ın “suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama suçuna yardım etme” gerekçesiyle 1 yıl 6 aydan 3 yıl 9 aya kadar hapisle cezalandırılması gerektiği aktarılıyor.

İddianamede, bu sanıkların süreli hapis cezasına mahkumiyetleri halinde elde ettikleri maddi menfaat-ekonomik kazançlarının zorla alımına (müsadere) karar verilmesi, “malen sorumlu olarak” belirtilen SBK Holding’in de aralarında yer aldığı 6 şirket ile ilgili de özel hukuk tüzel kişileri olarak faaliyet izinlerinin iptaline yönelik karar alınması talep ediliyor.

Ayrıca MASAK tarafından tanzim edilen “aklama incelemesi” raporuna göre, suça özgülenen şirketlerden Komak Isı Yalıtım Sistemleri Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi, Mega Varlık Yönetim AŞ’nin suçta kullanıldıklarına dair yoğun tespitlerin elde edilmesi sebebiyle zorla alımı talep edilen iddianamede, Mega Varlık Yönetim AŞ’de yapılan aramada el konulan, şirkete ait 42 bin 500 Kazakistan tengesi, 3 bin 320 avro, 11 bin 340 lira, 400 sterlin ve 9 bin 415 doların da zorla alımına hükmedilmesi isteniyor. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir