Hollanda ve Danimarka, Ukrayna’ya ’61 kadar’ F-16 savaş jeti bağışlayacak

T24 Dış Haberler

Ukrayna Devlet Başkanı Volodomir Zelenski’nin ziyaret ettiği Hollanda ve Danimarka, Kiev’e sayıları 61’e kadar çıkabilecek F-16 jetleri bağışlayacaklarını duyurdu.

Danimarka Başbakanı Mette Frederiksen, ülkesinin Ukrayna’ya toplamda 19 savaş jeti bağışlayacağını duyurdu. Frederiksen, 6 kadar F-16’nın yeni yıl civarında, 2024’te 8 tane daha ve kalan 5 tanenin de 2025 yılında bağışlanmasını beklediğini söyledi. 

Hollanda Başbakanı Mark Rutte, Hollanda’nın kaç uçak bağışlayacağını söylemedi ancak hava kuvvetlerinde 42 F-16 savaş jeti olduğunu bildirdi. Ülke,  F-16’larını daha gelişmiş ABD yapımı F-35’lerle değiştiriyor.

Rutte, pazar günü Eindhoven’daki bir hava üssünde Zelenski ile düzenlediği ortak basın toplantısında, “Bugün Hollanda ve Danimarka’nın Ukrayna ve onun hava kuvvetlerine F-16 jeti transfer etme söz verdiğini duyurabiliriz” dedi. Rutte, gerekli şartlar yerine getirildiğine uçakların transferinin başlanacağını bildirdi. 

F-16 savaş jetleri, pilotlar ve pist ekibi gerekli eğitimleri tamamlayana kadar gönderilmeyecek. Pilotluk eğitimi 6 ay sürerken, pilotların 4 ay da uçağı kullanmak için gereken teknik İngilizcenin dersini alması gerekiyor. 

Rutte kendi açıklamasında sayı vermekten kaçınırken, Zelenski sosyal medya paylaşımında Hollanda’nın 42 jetini de bağışlayacağını iddia etti. Jetlerin 2024’e kadar savaş için havalanmaması bekleniyor.

Rutte ve Zelenski, basın toplantısından sonra F-16 önünde fotoğraf çektirdi ve Zelenski kokpite girdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir