Amerikalı yazar Ignatius: En ölümcül aşama başlamadı, İsrail’i büyük bir sınav bekliyor

Amerikalı gazeteci-yazar David Ignatius, Washington Post gazetesindeki köşesinde Filistin-İsrail savaşıyla ilgili yorumlarda bulundu. Ignatius, “Geniş Gazze tünelleri, kabuslarla dolu bir savaş alanı sunuyor” başlıklı yazısında, Gazze’deki tünellerin önemine vurgu yaptı.

Gazze’nin altında ikinci bir Gazze olduğuna dikkati çeken Ignatius, “İsrail, bu savaşın belki de en tehlikeli ve ölümcül aşaması olan ikinci Gazze’ye girmeye hazırlanıyor. Gazzeliler oraya ‘metro’ diyor. Tam anlamıyla Hamas’ın savunması olan bu tünellerde silah, mühimmat ve diğer savaş malzemelerinin yanı sıra savaşçılar da bulunuyor.” dedi.

“İSRAİL ORDUSU BÜYÜK BİR SINAV VERECEK”

Ignatius, Hamas’ın elindeki esirlerin bu tünellerde olabileceğine değinerek, “Netanyahu’nun da dediği gibi; ‘bu yer altı komuta merkezleri ele geçirilmeden Hamas yenilemez.’ 200 kadar esir, bu yer altı labirentlerine yerleştirilmiş olunabilir. Hem rehineleri kurtarıp hem de Hamas’ın kökünü kazımaya çalışmak, İsrail ordusu için büyük bir sınav niteliğinde.” dedi.

“EN SERT ÇATIŞMALAR TÜNELLERDE OLACAK”

İsrail’in, geliştirdiği özel bir askeri birimle tünellere saldırmaya hazırlandığını belirten Ignatius, “Bu savaşta yaşanacak en sert çatışmalar, çoğumuzun hayal bile edemeyeceği koşullarda gözlerden uzak şekilde gerçekleşecek. Ve sonuç, o mağaramsı derinliklerde neler olduğuna bağlı olacak.” ifadelerini kullandı.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir