37’nci Afrika Birliği Zirvesi toplanıyor… Gündem: Filistin ve iklim değişikliği

Afrikalı liderler, kıtanın çeşitli sorunlarını ele almak üzere 37. Afrika Birliği Zirvesi’nde bir araya gelecekler. Zirvede, barış ve güvenlik, eğitim, bölgesel entegrasyon ve kalkınma gibi önemli konular ele alınacak. Afrika Birliği Zirvesi, Etiyopya’nın başkenti Addis Ababa’da gerçekleştirilecek ve katılımcılar arasında Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres ve Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Ebu Gayt gibi isimler de yer alacak. Öncesinde dışişleri bakanları tarafından gerçekleştirilecek olan yürütme kurulu toplantısı, zirvenin gündem maddelerini tartışmak için bir fırsat sunacak. Zirveye 24 devlet başkanı, 2 başbakan, 1 kral ve 5 devlet başkanı yardımcısının katılması bekleniyor.

Zirvede, Filistin’deki insanlık dramı gibi küresel meselelerin yanı sıra kıta içindeki eğitim konusu da ön plana çıkacak. Afrika Birliği, 2024 yılında eğitim ve öğretime özel bir önem vererek, 21. yüzyılın Afrika neslinin yetiştirilmesi hedefini tartışacak. Ayrıca iç çatışmaların sona erdirilmesi ve bölgesel gerginliklerin çözümü için çaba harcanacak. Kıtanın karşı karşıya kaldığı ekonomik zorluklar da zirvede ele alınacak konular arasında yer alıyor. İklim değişikliği, çatışmalar, salgın hastalıklar ve gıda krizi gibi faktörlerle mücadele etmek için tarım reformları ve mali destek paketleri masaya yatırılacak.

Birleşmiş Milletlerin reform talebi ve Afrika Birliği’nin mali bağımsızlığını sağlamak için atılacak adımlar da zirvede tartışılacak konular arasında yer alıyor. Antonio Guterres’in, Afrika’nın Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde daimi üye olmamasını eleştirmesi de bu tartışmaların odak noktalarından biri olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir