Türkiye’den Batı Şeria’daki saldırılara tepki: En güçlü şekilde kınıyoruz

Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, “İsrail güçlerinin ve İsrailli yerleşimcilerin Batı Şeria’da artan saldırı ve şiddet eylemlerini en güçlü şekilde kınıyoruz. İsrail kuvvetlerinin bugün Cenin Mülteci Kampı’na yönelik gerçekleştirdiği ve 7 Filistinlinin ölümüyle sonuçlanan saldırı ile İsrailli yerleşimcilerin Batı Şeria’nın Huvara kentinin Filistinli sakinlerine yönelik yürüttükleri şiddet ve yıldırma eylemleri kabul edilemez” ifadeleri kullanıldı.

Bu eylemlerin gerginliği tırmandıracağı vurgulanan açıklamada, “Artan bu saldırı ve eylemler, bölgedeki gerginliği daha da tırmandırarak, şiddet sarmalını beslemekte, en önemlisi, kutsal Ramazan ayının yaklaştığı şu dönemde, tansiyonun düşürülmesine yönelik uluslararası çabalara da zarar vermektedir. Bu saldırılara son verilmesine ve şiddetin önlenmesine yönelik çağrılarımızı yineliyor, İsrail Hükümeti’ni aklıselime ve sorumlu davranmaya davet ediyoruz” denildi.

İsrail güçlerinden Cenin Mülteci Kampı’na baskın: 6 ölü, 11 yaralı

İsrail güçlerinin, baskınları devam ediyor. İşgal altındaki Batı Şeria’nın kuzeyindeki Cenin Mülteci Kampı’na İsrail güçleri tarafından düzenlenen baskında, 6 Filistinli hayatını kaybetti, 11 Filistinli de yaralandı. İsrail güçlerinin Cenin Kampı’ndaki bir evi füzeyle hedef aldığı ifade edilirken, baskın sırasında İsrail’e ait 2 dron ise Filistinliler tarafından vurularak düşürüldü. Filistin Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, yaralı Filistinlilerden 7’sinin Cenin Devlet Hastanesi’ne, 4’ünün ise Cenin’deki İbn Sina Hastanesi’ne nakledildiği aktarıldı. Açıklamada, yaralıların çoğunun gerçek mermi ile yaralandığı belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir