Bu bir ‘Saklı Seçilmişler’ haberidir… Yapay et lobisi iş başında…Netflix operasyonu…

Gözde S. Kadıoğlu

Yıl 2020

Netflix, Bill Gates Vakfı’nın fonladığı ‘Salgın’ (Pandemic: How to Prevent an Outbreak) adında bir belgesel yayınladı. (22 Ocak 2020)

Yapım, kısa sürede büyük ilgi gördü.

Anlattığı şey, yakın gelecekte bir salgın olacağı, domuz çiftliklerindeki riskler gibi tüm dünyanın en hassas olduğu sağlık konusundaki bazı komplo teorileriydi. Çözüm olarak ‘aşının’ önemi vurgulanıyordu.

Aradan çok kısa bir zaman geçti ve Dünya Sağlık Örgütü, Kovid pandemisini ilan ettii. (11 Mart 2020)

Yıl 2023

Netflix, Yemeğimizi Zehir Eden Kirli Gerçekler belgeselini yayına aldı. (4 Ağustos 2023)

Yapım, E.Coli ve Salmonella’yı merkez alarak gıda kaynaklı salgınlara odaklanıyor, ABD’de yaşanan büyük vakaları ele alıyor.

Yapımda 1993 yılında ABD’de meydana gelen ve sebebinin Jack in the Box adlı fast food zincirinde satılan hamburgerlerdeki az pişmiş köftelerin olduğu E.Coli salgınında hayatını kaybeden çocukların hikayeleri ön planda…

Aynı yapım, ıspanak ve yeşil yapraklı diğer sebzelerle de bulaşabilen E.Coli, Salmonella gibi patojenlerin, yine kırmızı etin kaynağı büyükbaş hayvanlar ve hayvan çiftlikleri nedeniyle yayıldığını anlatıyor.

Ancak, Bill Gates’in defaatle savunduğu ‘yapay et’ konusu göz önüne alındığında durup bir kez daha düşünmek gerekiyor.

Çok da uzun boylu düşünmeye gerek kalmadan çok yakın tarihte ABD kaynaklı haber merkezlerinin yayınladığı ve kırmızı etin hedef alındığı haberleri görünce, bir algı operasyonu yapıldığını düşünmek pek de abesle iştigal sayılmıyor.

PEŞ PEŞE HABERLER

21 Temmuz 2023 tarihli New York Times makalesi, et tüketiminin azaltılmasıyla dünyanın kurtulacağı görüşünü içeren bir Oxford Üniversitesi çalışmasını manşetine taşıyor:

“Oxford Üniversitesi’nde yapılan yeni bir araştırmaya göre bitki temelli beslenen insanlar günde 100 gramdan fazla et tüketenlere kıyasla yüzde 75 daha az sera gazı emisyonuna neden oluyor. Vegan beslenmenin toprağa, suya ve biyolojik çeşitliliğe verdiği zarar da çok daha az.”

28 Temmuz 2023 tarihinde pek çok gazetede yayınlanan bir diğer habere bakalım:

“ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi, kene tükürüğünün neden olduğu bir et alerjisinin giderek yaygınlaştığını açıkladı. ABD’de yaklaşık 450 bin Amerikalının Alfa-gal sendromundan etkilendiği belirtildi. Sendrom, kene ısırığıyla enfekte bir kişi sığır eti, domuz eti, geyik eti veya diğer memeli hayvan etlerini yediğinde veya süt, jelatin veya diğer memeli hayvan ürünlerini yuttuğunda ortaya çıkıyor.”

NEDİR BU ALFA GAL

Halk arasında bilinen -öğretilen de denebilir- adıyla ‘et alerjisi’ olan Alfa gal (Alpha Gal) balık, kuş ve sürüngenlerde bulunmayan bir memeli karbonhidrat yapısı…

Alfa-Gal Sendromu, alfa-galaktoz olarak bilinen bir şeker molekülüne karşı oluşan bir alerjik reaksiyonla ilişkili olduğunu belirten uzmanlar bu şeker molekülünün, çoğunlukla memelilerin (örneğin, inek, koyun, domuz) et ve süt ürünlerinde bulunduğunu aktarıyor. Alfa-galaktozun, insan vücudu tarafından da üretilen bir şeker olduğunu söyleyen uzmanlar, Alfa-Gal Sendromu olan bireylerde bağışıklık sistemi tarafından algılanarak alerjik tepkilere yol açabileceğini belirtiyor.

Bir intolerans olarak da değerlendirilen bu sendromun nedeni henüz tam olarak keşfedilemedi. Ancak yapılan (ya da yayınlanan) araştırma sonuçları, kırmızı et tüketiminin bu sendromu tetiklediği yönünde bilgiler içeriyor.

Öyle ki, FDA’in geçtiğimiz haftalarda uyarı olarak yayınladığı ‘kene tükürüğü’ teorisi, yine bu argümanı destekler nitelikte…

SENTETİK ETE ZEMİN HAZIRLANIYOR

Bill Gates, 2021 yılında MIT Technology Review’a verdiği röportajda tam olarak şu ifadeyi kullanıyor:

“Zengin ülkeler tamamen sentetik sığır etine geçmeli”

Buna gerekçe olarak protein kıtlığının önüne geçmek ve fakir toplumların kırmızı ete erişimlerini kolaylaştırmak tezini öne sürse de arka planda ‘büyükbaş hayvanların neden olduğu karbon ayak izi sorunu’ ile başlayan ve hayvancılığın önüne geçerek çiftlikleri yok etmeye kadar giden uzun vadeli planların olduğu aşikar…

Bill Gates bundan iki yıl sonra, Reddit’te 11 Ocak 2023 tarihinde düzenlenen “Ask Me Anything” etkinliğinde yapay etlerin pazardaki payının şimdilik küçük olduğunu ancak ileride tüketiciler için “çok iyi bir seçenek” konumuna geleceğini söyleyecek, Beyond Meat ve Impossible Food gibi vegan gıda üreticilerinin ve (Gates Vakfı’nın fonladığı) Upside Foods gibi laboratuvarda et yetiştiren firmaların hayvansal gıda tüketimini azaltma yolunda çok önemli olduğunu ifade edecekti…

GATES VAKFI’NIN SENTETİK ET SEVDASI

Öte yandan Gates Vakfı, sentetik et üretiminde yatırım yapmaya hız kesmeden devam ediyor.

2011 yılında, yumurtasız mayonez yapma düsturuyla işe başlayan Eat Just (Good Meat) ile 2022 yılında kurulan Upside Foods, Gates Vakfı tarafından fonlanıyor. Upside Foods’a maddi destek verenler arasında Abu Dhabi Kalkınma Fonu, dünyanın en zengin isimlerinden iş insanı Sir Richard Branson ve SoftBank Group Corp. da yer alıyor. Yani sentetik et pazarı, global bir cazibe alanı…

Her iki şirketin de ABD Tarım Bakanlığı’ndan onay aldığını da not olarak belirtmekte fayda var…

SONER YALÇIN’IN SAKLI SEÇİLMİŞLER KİTABINDA ANLATTIĞI İSİMLER DEĞİŞMEDİ

Soner Yalçın, 2017 yılında yayınlanan ‘Saklı Seçilmişler’ kitabında, gıda sektöründeki tüm kirli oyunları ve baş aktörleri deşifre etmişti.

Bill Gates, onlardan biriydi:

“Bill Gates Eti

***

Mesela…

Hiç düşündünüz mü: Yakın gelecekte et yerine bize ne yedirecekler?

Hollanda Maastrich Üniversitesi’nden Mark Post, “Bir domuzdan alınan kök hücreleri 1 milyon faktör düzeyinde çoğaltmamız durumunda, aynı miktarda elde edeceğimiz et miktarı için ihtiyacımız olan 1 milyon domuzu yetiştirmemiz gerekmeyecek” açıklaması yaptı.

Dr. Mark Post, 2013’te Londra’da yapılan tanıtımda, yaptığı ilk kültür dana etinden hamburger köftesini yedi. Memphis Meats, test aşamasında 200 gram sentetik eti 11 dolara mal etmeyi başardıklarını belirtti. Henüz üretim maliyetlerinin yüksekliği nedeniyle bu yolla üretilen bir hamburgerin binlerce dolara mal olabileceği belirtildi.

Dört yıl sonra…

Kimler ne “iş” için bir araya geldi: Memphis Meats, hayvan hücrelerinden dana, tavuk ve ördek eti projesi için Microsoft kurucusu Bill Gates ve Virgin Group kurucusu Richard Branson’ın yanı sıra, dünyanın en büyük tarımsal ürün şirketi Cargill’i yanına aldı! Memphis Meats’in sermayesi 22 milyon dolara çıktı.

Cargill protein şirketi yöneticisi Sonya Roberts, Memphis Meats hissedarı olduklarını doğrularken, ne kadar sağladıklarını belirtmekten kaçınarak şöyle konuştu:

“Memphis Meats’teki hisse pozisyonumuz Cargill’in kültür proteini pazarına girmesini ve daha ileri inovasyon ve ticarileştirme faaliyetlerinde birlikte çalışmayı sağlıyor. İnsanların et için can atmaya devam edeceğine inanıyoruz ve eti en sürdürülebilir ve düşük maliyetle masaya getirmeyi hedefliyoruz. Kültür etleri ve geleneksel yolla üretilmiş etler talebi karşılamada birlikte rol alacak.”

400 civarında şirkete hükmeden Richard Branson, Memphis Meats’e yatırım yapmaktan memnuniyet duyduğunu belirterek “İnanıyorum ki 30 yıl içinde hayvanları öldürmemize gerek kalmayacak; bütün etler ‘temiz’ veya bitki kaynaklı olacak, aynı tadı verecekler ve herkes için daha sağlıklı olacaklar” dedi. Memphis Meats CEO’su Uma Valeti, “Dünya et yemeyi seviyor ve bu pek çok kültürün ve geleneğin temelinde yer alıyor. Ancak bugünkü geleneksel et üretimi çevre, hayvanların yaşamı ve insan sağlığı için zorluklar yaratıyor. Bunlar herkesin çözmek idtediği sorunlar” diye konuştu.

Hep aynı isimler, şirketler olmasına artık şaşırmıyorsunuz umarım…

Bir sır var…”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir